שיקום מבנים – בטיחות, תקינות, אסתטיקה ועוד

תוכן עניינים מהיר

שיקום מבנים הוא תהליך שנדרש במוקדם או במאוחר בכל מבנה. עם זאת, אין זה תהליך ששמור רק לבניינים שמסוכן לשהות בהם, בניינים ישנים במיוחד או כאלה אשר נפגעו מאסון כלשהו. למעשה, שיקום מבנים הוא תהליך שמבוצע אידיאלית, באופן יזום ותקופתי. 

סיבות לשיקום מבנים 

הסיבות העיקריות שבגללן יוזמים שיקום מבנים, כוללות

שיקום עקב שחיקה מתמשכת – מבנים נשחקים עם הזמן, עקב השפעות מזג האוויר והשימוש השוטף בהם. שיפוץ מבחינה זו, עשוי להתבטא בדברים קטנים כמו סתימת סדקים, אך גם בנזקים גדולים בעקבות שחיקה מתמשכת.  

שיקום לשם תיקון נזק פתאומי – תיקון נזקים שהתרחשו בהפתעה ובבת אחת. למשל עקב רעידת אדמה או שריפה. במקרים כאלה, עשויה להיות דחיפות רבה מהרגיל לבצע את השיקום. 

בטיחות – בטיחות היא היבט מרכזי של פרויקטי שיקום מבנים. למעשה, היבט זה אמור להיות במקום הראשון בחשיבותו ולהילקח תמיד בחשבון. 

מסיבות אסתטיות – מבנים עוברים פגיעה הדרגתית גם במראה שלהם. יש לכך השלכות על מי שגרים ועובדים במקום, כמו גם על ערך הנכס. בדרך כלל, ההיבט האסתטי יהווה חלק מהשיקולים בכל פרויקט שיקום, אך הוא עשוי להיות גם הסיבה המרכזית שבגללה מבצעים זאת. 

השבחת הנכס – שיקום הוא גם הזמנות לשיפור והשבחה. כאן באים לידי ביטוי מיוחד, הגורמים שמבטיחים שיפוץ איכותי: איכות חומרי העבודה, איכות תהליכי העבודה והפיקוח עליהם ורמת העובדים.

היבטים מרכזיים

במסגרת עבודות השיקום השונות, ניתן לראות כמה היבטים חוזרים מרכזיים:

בדיקת וחיזוק יסודות – יסודות המבנים חשובים במיוחד, מסיבות מובנות של בטיחות. כאן נכנסים לתמונה שיקולים והיבטים רבים, כגון הערכת מצב התקרות במבנה או מצבם של עמודי תמיכה וצעדי חיזוק כגון הוספת ברזל לבטון או חיבור קורות תמיכה למרפסת. 

שיקום בטון – שיקום בטון הוא תחום מקצועי מיוחד, אשר קשור ליסודות המבנה. עם הזמן, ההשלכות של התיישנות בטון מובילות לכך, שמים יכולים לעבור גם דרכו. באופן רגיל ותקין, ברזל הזיון מוגן מרטיבות על ידי הבטון שבתוכו הוא מותקן. עם הזמן, הוא עשוי להיות יותר ויותר חשוף לרטיבות, באופן שיפגע בו ואף יוביל לסדקים בבטון עצמו. כך ששיקום הבטון משליך גם על נושא האיטום ודרוש לפעמים לפני ביצוע עבודות איטום. כמובן, היכן שהבטון גלוי, יש לעבודות השיקום שלו גם היבט אסתטי והשלכה על השבחת הנכס.

שיקום מעטפת הבניין – זה הוא מונח נפוץ בתחום שיקום המבנים. הוא עשוי להתייחס למגוון רחב של אלמנטים שבצידו החיצוני של המבנה, כגון איטום חיצוני, טיח, חיפויים מסוגים שונים וגם אלמנטים דוגמת מרזבים.  

איטום – היבט האיטום חשוב מאוד, משורה של סיבות. בהקשר זה, ניתן להתעמק בתלונות על נזילות ורטיבות וכן לבדוק באופן יזום, האם יש נזילות נסתרות או רטיבות בקירות. בהמשך לכך, יבוצעו עבודות שיקום ואיטום מסוגים שונים. עוד היבט לכך, הוא טיפול במצב האיטום של תפרי ההתפשטות במבנה. 

עבודות מיוחדות – מדי פעם, יש צורך לטפל במסגרת עבודות שיקום באלמנטים מיוחדים כגון סקיילייט או מחומרים מיוחדים, דוגמת נירוסטה. בדומה לעבודה עם זכוכית למשל, מדובר בעבודות שעשויות לדרוש ידע מיוחד, כלים ייעודיים לעבודה כזו וכן הלאה. אם להשתמש בדוגמה מתחום הזכוכית – עבודות זיגוג זכוכית עם סנפלינג והנפת זכוכית באמצעות שימוש במכשירי וואקום (וונטוזות) חשמליים.

אלמנטים שונים במבנה

כמו כן, שיקום מבנים כרוך כמובן בשיקום של רכיבים ספציפיים במבנה. כל רכיב כזה מציג תחום מיוחד בפני עצמו, של ידע מקצועי, חומרים ושיטות עבודה. אלה יכולים להיות למשל 

חיפוי קירות – חיפויים מסוגים שונים לקירות בניינים, עשויים לדרוש החלפת חלקים בלויים או חיזוקם. כמו כן, הוספת חיפוי כזה, עשויה להיות בין הצעדים בפרויקט השיקום. 

קירות מסך – קיר מסך או Curtain wall הוא סוג נפוץ של מעטפת לבניינים. מעטפת זו נועדה להגן על הבניין בדרכים שונות, אך היא עצמה עוברת שחיקה ודורשת מדי פעם שיקום. זה יכול להיות למשל בהיבט האיטום (שהוא בין התועלות שקיר זה מספק לבניין) או מבחינת סדקים ושברים בזכוכית (שהיא אלמנט בולט בקירות אלה).

מערכות פנימיות – מערכות תשתית שונות במבנה, כגון חשמל ומים. 

סקיילייט – פתחי תאורה מיוחדים אלה הם עוד אלמנט חיצוני של מבנה, אשר חשוף לפגעי מזג האוויר. לכן, גם הוא דורש מדי פעם תיקונים ואפילו החלפה. 

עבודות בגובה 

עבודה בגובה, היא בין האתגרים הטכניים של פרויקטי שיקום מבנים. ישנן מגוון טכניקות, אשר מאפשרות להגיע למקומות גבוהים בבניין, שבדרך אחרת לא ניתן לגשת אליהם. לעתים, בעזרת טכניקה כמו סנפלינג, ניתן להאיץ ולהוזיל עבודות שיקום. זאת, בשונה משיטות מסורבלות יותר דוגמת שימוש בפיגומים או יקרות ומוגבלות מבחינת גובה, כמו במת הרמה. בסופו של דבר, בוחרים את השיטות או שילוב השיטות שמתאימים ביותר לכל מטרה, בין אם זה איטום בגובה, זיגוג בגובה או כל דבר אחר. 

ליצירת קשר מהירה

השפעת שיעורי הריבית על הנדל״ן

פוסט זה בבלוג בוחן את הקשר המורכב בין שיעורי הריבית לשוק הנדל"ן. הוא מתעמק במנגנונים שבאמצעותם שיעורי הריבית משפיעים על מחירי הנכסים, הביקוש וההיצע, כמו

קרא עוד »