תכנון משרד – למה זה חשוב?

תוכן עניינים מהיר

בבניית בית פרטי למגורים, אפשר בהחלט לעשות חישובי תשואה על ההשקעה, אך זוהי לחלוטין לא המטרה המרכזית של בניית הבית. בתהליכים של תכנון משרד מדובר בסיפור שונה לגמרי וכמו כל פעולה שמבצע העסק, גם בתהליך זה חייבת להתבצע חשיבה עסקית סביב הכדאיות הכלכלית של כל מהלך תכנון. דברים אלה נכונים לבטח כאשר מבוצעת עסקת רכישה של חלל משרדים, אך לא פחות מכך חשובה בהשכרת שטח משרדים בבניין משרדים קיים. השאלה היא איך מודדים את ערך התכנון ביחס למטרות העסק ואיך עושים זאת במונחים נדל"ניים ועל כך נדבר ממש כאן בשורות הבאות.

השקעה בעסק – לא הוצאה

הדבר החשוב ביותר לזכור בכל מהלך של תכנון משרד ושגם מתחבר מאוד לחשיבה הנדל"נית הוא, שמהלך תכנון כזה הוא השקעה בעסק ולא הוצאה כספית. בדוגמא הפשוטה ביותר, אם מדובר במשרד קטן עם 3 עובדים, אפשר גם לשכור משרד שני חדרים ולהיות מאוד יעילים בעלות השכירות החודשית, אלא שמשרד כזה הוא לא בדיוק המשרד שישדר ללקוחות מסרים של הצלחה, של איתנות פיננסית או של גורם עסקי שכדאי לעשות איתו עסקים. במקרה כזה, על אף שישנם רק 3 עובדים במשרד, ייתכן שכדאי לתכנן משרד עם חדר ישיבות, חדר פנאי, לובי וכן הלאה. זה יעלה יותר ברמה החודשית, אבל זאת השקעה בעסק וזה ייצר הכנסות בטווח הארוך.

כמה אפשר להשקיע במבנה שהוא סך הכל זמני?

בקרב בעלי משרדים רבים אפשר למצוא גם את החשיבה היעילה מהכיוון של מזעור היקף ההשקעה בשל הזמניות במקום כמקום שכור. גם בהיבט זה של תכנון משרד, נכנס המוטיב של השקעה ולא הוצאה. כשאתם בוחרים את המקום בו אתם רוצים לפתוח ולנהל את המשרד שלכם, זהו המקום בו אתם רוצים לתקוע את הדגל. יכול להיות שבתוך שנים ספורות תעברו למשרד חדש, אבל כדי שהמשרד החדש הזה יהיה משרד גדול יותר ומצליח יותר, חשוב שכבר במשרד הזה תתנהלו עם צורת חשיבה עסקית מתקדמת, שרואה את הערך בתכנון ועיצוב מושקע כאמצעי ליצירת תדמית והעברת מסרים של הצלחה לעובדים וללקוחות המבקרים במשרד.

כמו בבניית בית, גם תכנון משרד צריך להתבצע על ידי אנשי מקצוע

ממש כמו שאתם שוכרים את אנשי המקצוע הטובים ביותר לבניית בית פרטי, כך גם בתהליך של תכנון משרד אתם רוצים לצדכם את הטובים ביותר. תכנון אדריכלי הוא נושא סופר מקצועי שמתמקד בדרך כלל בהיבטים מבניים ופונקציונליים. במקרה של תכנון משרד, יש להוסיף נדבך נוסף של תכנון על פי ערכי היסוד של העסק והתדמית שאותה רוצה העסק לשדר הן פנימה מול העובדים והן החוצה מול הלקוחות, השותפים והספקים. תהליך תכנון כזה דורש אנשי ביצוע ברמה גבוהה, שבראש מעייניהם נמצאים היעדים העסקיים שלכם לצד הצרכים הפונקציונליים שלכם. השיקולים היחידים שצריכים להנחות אתכם בתהליך כזה הם שיקולים של כדאיות ולבטח לא שיקולים של יעילות. ממש כמו נכסי נדל"ן להשקעה, ייתכן שתצטרכו לנקוט בצעדים שהם אינם יעילים אך אל מול יעדי התשואה, או במקרה שלכם ההצלחה העסקית, הם בהחלט כדאיים. איש מקצוע שמתמצא בתחום זה יוכל להבטיח שזהו קו המחשבה שאכן ינחה אתכם לאורך התהליך.

ליצירת קשר מהירה

השפעת שיעורי הריבית על הנדל״ן

פוסט זה בבלוג בוחן את הקשר המורכב בין שיעורי הריבית לשוק הנדל"ן. הוא מתעמק במנגנונים שבאמצעותם שיעורי הריבית משפיעים על מחירי הנכסים, הביקוש וההיצע, כמו

קרא עוד »